از سخن‌های دیرینه: هنر جوی و با مرد دانا نشین/ چو خواهی که یابی ز بخت آفرین

همی بوی مهر آید از سوی او

 

مؤسسۀ فرهنگی هنری خردسرای فردوسی برنامه‌ای مجازی را در گرامی‌داشت نخستین سالیاد شادروان مهندس ایرج یزدان‌بخش، پدر صنعت استان خراسان و عضو مجمع عمومی خردسرای فردوسی، شامگاه دوشنبه 16 فروردین ماه 1400 برگزار کرد.

در آغاز برنامه دکتر محمدجعفر یاحقی، مدیر مؤسسۀ خردسرای فردوسی ضمن عرض خیرمقدم به یاران خردسرای فردوسی و مجموعۀ پارت لاستیک و ارادتمندان مهندس یزدان‌بخش، در سخنانی یاد و نام ایشان را گرامی داشت. وی افزود «شادروان یزدان‌بخش مرد عمل، اخلاق، مهرآوری و کار بود و به همین جهت فضای متفاوتی در زندگی کاری خود ایجاد کرده بود». در ادامه دکتر یاحقی گفت «کار، رفتار و اخلاق او در مسیر اعتلای فرهنگ و نام ایران بود». دکتر پورخالقی، عضو هیئت مؤسس خردسرای فردوسی نیز به ذکر خاطراتی از ایشان پرداخت و از جلسات حافظ‌خوانی در منزل زنده‌یاد یزدان‌بخش، خیررسانی ایشان به فرهنگ و همکاری با خردسرای فردوسی سخن گفت.

در ادامۀ برنامه مهندس الهام ندایی، کارشناس واحد IT شرکت پارت لاستیک به ذکر خاطرات از بیست‌و‌دو سال همکاری با این مجموعه و شادروان یزدان‌بخش سخن گفت. همچنین وی به میهن‌دوستی، خدمت بی‌منت و مفهوم انسانیت از دیدگاه ایشان و... اشاره کرد. مهندس سعید بخشعلی، مدیرعامل شرکت پویاگستر خراسان در مورد دیدگاه‌های انسانی، مفهوم خدمت و رسالت زنده‌نام مهندس یزدان‌بخش سخن گفت. در پایان، مهندس سهیل یزدان‌بخش در جملاتی از هدف پدر خود سخن گفت و افزود «هدف پدر این بود ادبیات و صنعت را در هم آمیزد و لطافت ادبیات فارسی را در صنعت پیش برد». همچنین وی افزود که به همراهی با خردسرای فردوسی ادامه خواهند داد. برنامۀ بزرگداشت شادروان مهندس یزدان‌بخش 80 دقیقه به طول انجامید.

گزارش: سمیّه کریمی‌پور