از سخن‌های دیرینه: هنر جوی و با مرد دانا نشین/ چو خواهی که یابی ز بخت آفرین

رونمایی از پوستر جایزۀ ادبی مشهد و اولین دوسالانۀ نقاشی طوس (نقاشی ملی با موضوع طوس و شاهنامه)

سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با هماهنگی شورای اسلامی شهر، روز شنبه 11/05/99 در جلسه‌ای با حضور دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد ایرج خواجوی و تنی چند از استادان ادبیات و هنر مشهد، از پوستر فراخوان نخستین جشنوارۀ جایزۀ ادبی مشهد رونمایی کرد.

محمدرضا حیدری رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به محدودیت پیش آمده ناشی از بیماری واگیر، بر ایجاد انگیزۀ فعالیت‌های هنری و فرهنگی در میان هنرمندان و ایجاد فضایی شاد و فعال تأکید کرد.

احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در تشریح این برنامه گفت جایزۀ ادبی مشهد در حوزه‌های مختلف اعم از شعر، داستان کوتاه، نمایش‌نامه‌نویسی و ... برگزار خواهد شد و هر کدام از این فعالیت‌ها به نام یکی از شخصیت‌های ادبی مشهد و خراسان منتسب خواهد بود. او در ادامه از اقداماتی چون تأسیس خانۀ ادبیات و جایزۀ ادبی مشهد، تکریم شعرا و ادبا و احیای انجمن‌های شعر، در راستای تاکید بر زبان و ادبیات فارسی به عنوان مزیت هویتی و فرهنگی خراسان یاد کرد.

اصولی درخصوص رونمایی از پوستر فراخوان نقاشی ملی گفت «نقاشان و هنرمندان علاقه‌مند به این حوزه در سراسر کشور در این رویداد حضور خواهند داشت. کارهای نهایی این رویداد پس از جمع‌آوری آثار انجام خواهد شد و هنرمندان برتر معرفی خواهند شد».

پوستر این فراخوان به دست استاد محمد جعفر یاحقی رونمایی شد. ایشان اینگونه فعالیت‌ها را موجب دلگرمی جامعه دانست و در مورد اهمیت زبان فارسی در مشهد به عنوان مرکز فرهنگی خراسان و منطقه و ضرورت حفظ این موقعیت برای ادیبان و ادب دوستان سخن گفت.

-پیشنهاد خواهرخواندگی مشهد و سمرقند

دکتر یاحقی در همین راستا پیشنهاد کرد که زمینۀ خواهرخواندگی میان سمرقند به عنوان خاستگاه و پرورشگاه زبان فارسی و مشهد به عنوان مرکز کنونی خراسان و قلمرو تاریخی زبان فارسی برقرار شود. در ادامه ایشان پیشنهاد کرد منزل محمد قهرمان خریداری و از آن به عنوان خانۀ ادبیات خراسان استفاده شود. ایشان همچنین ابراز امیدواری کرد که با استفاده از موقعیت کنونی وزارت ارشاد، خانۀ ادبیات کشور در مشهد مستقر شود.


استاد ایرج خواجوی نیز از فعالیت‌های فرهنگی هنری شهرداری مشهد ابراز خرسندی کرد و وعده داد که تابلویی از صحنه‌های پرشور شاهنامه نقاشی کرده و به شهرداری مشهد تقدیم کند.

سر پاسداران فرهنگ و اندیشه، استادان و هنرمندان این مرزو بوم سلامت باد.  

گزارش:‌ مرسده اسلامی