از سخن‌های دیرینه: هنر جوی و با مرد دانا نشین/ چو خواهی که یابی ز بخت آفرین

آرامگاه منسوب به کاوۀ آهنگر بازسازی می‌شود


آرامگاه منسوب به کاوة آهنگر بازسازی می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ضمن اعلام این خبر، افزود که پروژة مرمت و بازسازی آرامگاه منسوب به کاوة آهنگر، قهرمان اسطوره‌ای شاهنامة فردوسی، در روستای مشهد کاوه شهرستان چادگان، کلید خورد.

ایلنا به نقل از فریدون الهیاری گفت: این بنای تاریخی دو سال قبل ضمن عملیات استحکام‌بخشی، دچار نقصان گشت و بخشی از الحاقات آن با دخل و تصرف در این مجموعه تاریخی حذف شد. الهیاری با اشاره به نیاز‌های جدید مرمتی در این بنا، افزود: قرار بر این است که در سال جاری پروژة محوطه‌سازی و مرمت سازة این بنا از محل اعتبارات ملی، صورت پذیرد.

وی با تأکید بر این‌که «کاوة آهنگر» به عنوان یکی از قهرمانان اساطیری ایران‌زمین، از پیشگامان مبارزه با بیداد و بی‌عدالتی در تاریخ این کشور جایگاه شایسته‌ای دارد، افزود: بنای مقبره که با قدمتی دست کم برابر با ۷۰۰ سال در روستای مشهد کاوه واقع شده، متعلق به سدة هفتم هجری قمری است و در سال ۱۳۹۷ به شمارة ۳۲۱۱۹ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

گفتنی است روستای مشهد کاوه، در شهرستان چادگان و در محور غرب استان اصفهان، در نزدیکی زاینده‌رود قرار دارد و در بسیاری از منابع تاریخی نقل شده که این روستا مدفن کاوة آهنگر، قهرمان اسطوره‌ای شاهنامه است و همچنین محل دفن فرزندش قارن و دخترش نیز هست.

 

تهیۀ گزارش: حورا حق‌شنو

 

به نقل از ایلنا